30.8.2016

Vaše dítě a naše středisko

Uvítáme všechny děti, které jsou alespoň přiměřeně samostatné ve věku od 6 let. Věříme, že u vstupu do junáka platí: čím dříve, tím lépe. O podrobnostech programu a výchovných cílech junáka i jakýchkoliv Vašich dotazech můžete předem pohovořit s vedoucím střediska nebo se rovnou přijít podívat na kteroukoliv úterní či páteční schůzku schůzku.

Kdy jsou schůzky?
Děti ve věku 6 až 7 let mají schůzky v pátek od 16:00 do 17:30. Děti ve věku 8 až 11 let mají schůzky ve čtvrtek od 16:00 do 17:30 a děti ve věku 12-15 let v úterý od 16:00 do 17:30.

Kolik to stojí?
Jsme nezisková organizace, z vybíraných peněz se hradí pouze část nákladů na činnost střediska, zbytek je hrazen sponzory. Za naši činnosti nejsme finančně ani jinak ohodnoceni.

Cena za členství činila v roce 2015 650 Kč za rok. Aktuální cena se může lišit v závislosti na ceně energií a dalších faktorech. Z těchto peněz jsou hrazeny provozní náklady kluboven a část akcí. Cena 14-ti denního tábora se pohybuje kolem 3000 Kč a dvoudenní výpravy cca 50 – 250 Kč podle charakteru akce.

Co bude Vaše dítě potřebovat?

Během několika měsíců by jste měli svému dítěti opatřit vybavení na výpravy. Zde je několik tipů jaké shánět vybavení:

• Batoh malý, stačí školní a větší pro vícedenní akce. Ideálně s nastavitelnými ramenními popruhy a bederním pásem pro pohodlnější nošení.
  • Spacák stačí 3-sezónní s komfortní teplotou do +10 °C viz. norma EN 13537.
  • Karimatka ze zkušenosti stačí alumatka. Ta je ale poměrně nekomfortní, a tak je lepší zvolit pěnovou nebo samonafukovací karimatku.
  • Ešus se skládá ze dvou nádob a víčka, stačí hliníkový.

V případě nejasností s výběrem rádi poradíme a doporučíme konkrétní vybavení dle našich zkušeností. Před akcemi se oznamuje co konkrétně bude dítě potřebovat.

• Kroj – košile, šátek, turbánek, šňůrka a nášivky.

Košile se prodává na junshop.cz, při nákupu přes středisko máte 5% slevu. Ostatní části kroje lze koupit přímo na schůzkách. Na kroj.skauting.cz naleznete potřebné informace o umístění nášivek na kroji.

Činnost skautského střediska v Žatci

Členové se během školního roku pravidelně schází každé úterý ve skautském domě, kde si hrají, učí se spolupracovat, kreativně myslet, tábornické dovednosti, vážit si přírody, zdravovědu apod. Obvykle jednou za dva týdny je víkendová akce spojená s výletem do přírody nebo účastí na střediskové akci ve skautském domě či akci pořádané jedním z mnoha sousedních středisek. Od roku 2011 jsme také obnovili vlastní letní tábory.

Pravidelně se účastníme akcí pro veřejnost – např. zábody koloběžek, reprezentujeme se na akcích jako jsou Čarodejnice na K-500 a Den neziskového sektoru u Křížovy vily a aktivně se zapojuje do projektů Český den proti rakovině nebo Betlémské světlo.

O skautingu obecně

Skauting je mezinárodní hnutí, jehož cílem je výchova a sebevýchova lidí všech věkových kategorií. Jeho členové se nazývají skauti či junáci. Na rozdíl od většiny skautských organizací ve světě není skauting v českých zemích z historických důvodů zpravidla spojen s křesťanstvím. Posláním hnutí je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností. Cílem je připravenost jedince plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě a celému lidskému společenství.

Skauting vznikl v roce 1907 v Anglii na základě myšlenek zakladatele, kterým byl Robert Baden-Powell, významný britský generál. Hnutí se postupně šířilo do dalších států a bylo také ovlivňováno dalšími osobnostmi (např. Ernest Thompson Seton ve Spojených státech). Zakladatelem skautingu v českých zemích byl Antonín Benjamin Svojsík v roce 1911. Dnes skauting existuje prakticky ve všech státech světa a má téměř 40 milionů členů.

[Zdroj Wikipedia – hesla Skauting a Český skauting]

Historie střediska

První zmínky o skautingu v Žatci nalezl br. Tomáš Studenovský v časopise Skaut-Junák číslo 9-10, ročník IX z roku 1922: „Prvý oddíl vede studující br. A.Mach. Má 19 skautů. Druhý oddíl má 21 členů a vede jej kandidát učitelství br. Miloš Šimek. Dívčí oddíl vede prof. M. Jurenová a má 21 skautek. V čele nadšené skautské obce zdejší stojí zpravodaj br.K. Macháček (741,747,748)“

Publikace „Kořeny žateckého skautingu“ (Tomáš Studenovský, 2007)